Jag predikar om en väg till andlig klarsyn imorgon kl 1100!

Tolfta kyrka i Tierp kl. 1100 imorgon, den 14:e augusti i nådens år 2011.

Ber om Guds insikt för våra liv!

Välkommen till vår gudstjänst, en mässa för alla! Hoppas på en fin andlig gemenskap så här i slutet av sommaren i vår anrika 1300-tals kyrka.

Temat är ”andlig klarsyn”. Hur når man dit? Jag hoppas att du skall blir berörd av Guds Ord och Ande, då jag försöker klargöra hur vi människor kan leva bättre, sannare och mer helare liv.

Målsättningen är att jag i fyra steg, vill visa genom alla fyra söndagens texter, att de visar våra hjärtan att det finns en väg till ett autentiskt liv, ett sannt liv som innebär hopp och befrielse, om än att det inte är en lätt väg.

Har denna vecka fått frågor i min församling om mer bibelundervisning, då många har bristfälliga kunskaper, men man vill veta mer.

Vad skall vi med Bibeln till, kanske du frågar. Även denna fråga hoppas jag blir besvarad imorgon. Jag vill hävda att den kan skänka oss vishet och visa på hur vi skall leva. Bibeln är Guds Ord och Jesus är ju Ordet. Vill du få andlig klarsyn? Kommer du?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Skapa en webbplats eller blogg på WordPress.com

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: