Hej alla Glada och alla andra!
Sommar och semester står för dörren för många…
Därför kommer jag inte uppdatera bloggen här så ofta, eftersom denna tid skall vara en bara vara tid med sina nära och kära. Jesus gick ju ofta till en enslig plats för att be. Även Gud själv visar oss vikten av ro och vila.
Till hösten är det många spännande skaer på G i Tolfta församling, Tierp där jag har mitt betalda uppdrag som präst. Konfirmanderna kommer att mötas oftast på söndagar (ca 1-2 ggr/månad). På onsdagar kör vi igång med ConTact – Nyfiken? Håll ögonen uppe…..
I sommar blir det hoj och cykelåkning för mig. Åker på en del träffar och så umgås med mina nära och Kära.
Hoppas Du får en välsignad sommar.
Och appropå välsignelse – gå in occh läs lektion 38 gratis på min Bibelskola. Den handlar om kraften i en välsignelse. Läs här: http://bibelskolan.wordpress.com/
Hej.
Var bara tvungen och titta lite på nätet om er: Hoppas MC-turen gick bra i regnet, vi talades vid på stora väsby ( Shell ) Ha det så bra vi kanske ses någon fler gång,
christer lindgren